Šokujúca pravda o tom, koľko baktérií sa hromadí aj na vašom mobilnom telefóne

Lucia Mužlová

takprosto.cc

Dnes je už ťažké predstaviť si život bez mobilných telefónov. Používame ich každý deň, stali sa našimi spoľahlivými pomocníkmi pri komunikácii s vonkajším svetom, vieme si vďaka nim naplánovať úlohy a používame ich aj na nejaké to seba-vyjadrenie, či zábavu.

Článok pokračuje pod videom ↓
bakterie1
takprosto.cc

Bohužiaľ, len málo ľudí si dokáže skutočne predstaviť a uvedomiť, koľko baktérií sa nachádza na displeji telefónov a podobných zariadení. Mnoho z nich je dokonca nebezpečných.

Nasledovný experiment sa uskutočnil na univerzite v Surrey a je dôkazom toho, že displej, ale aj jeho okolie, by ste mali pravidelne čistiť.

bakterie2
takprosto.cc

Dr. Simon Park z vyššie uvedenej univerzity ponúkol svojím študentom predstavu o tom, čo všetko sa na displeji mobilných telefónov nachádza. Získali tak lepšiu predstavu o „živote“ v elektronických zariadeniach. V Petriho miskách sa objavili naozaj veľké skvosty.

bakterie3
takprosto.cc

Po troch dňoch sa na obrazovke objavili celé kolónie baktérií, pre ktoré je obrazovka živnou pôdou na rozmnožovanie.

bakterie4
takprosto.cc

Doktor Park všetkých študentov upokojil, že žiadne z nájdených baktérií nie sú pre zdravie nijako mimoriadne škodlivé.

bakterie5
takprosto.cc

Po pár dňoch sa však na obrazovke objavila baktéria Staphylococcus aureus, ktorá už stojí za mnohými ochoreniami. Tento typ baktérie spôsobuje mnohé kožné ochorenia, mengitídu, pneumóniu a podobne.

bakterie6
takprosto.cc

Ak trpíte problematickou pleťou, mali by ste si dávať obzvlášť pozor. Akné sa šíri veľmi rýchlo a vďaka mobilnému telefónu a obrazovke, ktorú si neustále prikladáme na tvár, ešte rýchlejšie.

bakterie8
takprosto.cc

Vedci prišli k záveru, že mobilné telefóny nemajú len pamäť na volané čísla a históriu sms správ, ale udržiavajú aj akúsi „históriu“ nášho fyzického kontaktu s rôznymi ľuďmi a materiálmi, či prostredím. Telefóny s klávesnicou sú na tom ešte oveľa horšie, pretože klávesnica sa čistí ťažšie. Dotyková obrazovka však na tom nie je o nič lepšie.

bakterie7
takprosto.cc

Najlepšou ochranou je pravidelné čistenie obrazovky špeciálnymi antibakteriálnymi obrúskami, prípadne antibakteriálnym gélom a handričkou. Môžete tak predísť rôznym zdravotným problémom a aj keď samotné kolónie baktérií a mikroorganizmov nevidíte na vlastné oči, budete mať po čistení určite aspoň lepší pocit.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

 

Najnovšie články